Hibiskus bylinowy - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Hibiskus bylinowy spotykany jest pod wieloma nazwami. Wszystkie nazwy prowadzą do jednej pięknej, zachwycającej kwiatami rośliny, która często wykorzystywana jest w nasadzeniach ogrodowych. Można ją również spotkać w dużych pojemnikach - tyczy się to odmian niższych. Warto dowiedzieć się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej wielkokwiatowej rośliny oraz jakie odmiany są dostępne w sprzedaży.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hibiskusach.

Višegodišnji hibiskus - sorte, sadnja, uzgoj, njega

Hibiskus bylinowy - charakterystyka rośliny

Hibiskus bylinowy jest rośliną pochodzącą z rodziny ślazowatych - Malvaceae. Można się spotkać z różnym nazewnictwem tej rośliny. Często nazywany jest ketmią bylinową, hibiskusem błotnym, hibiskusem olbrzymim, hibiskusem bagiennym oraz ketmią bagienną. Jego łacińska nazwa brzmi Hibiscus moscheutos.

Hibiskus błotny jest rośliną wieloletnią, o wyprostowanym pokroju, którego pędy są wyprostowane, dość sztywne i czerwonawe. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości. Jego liście są duże i osiągają nawet do 20 cm długości. Ich wygląd jest zmienny - od jajowatych, przez klapowane, do sercowatych. Liście z wierzchu są zielone, a spodem delikatnie omszone. Zwykle dolne są klapowane, a górne bardziej oszczepowate i węższe. Sprawdź także ten artykuł o uprawie hibiskusa ogrodowego.

Najważniejszą cechą tego hibiskusa są jego kwiaty. Nazwa hibiskus olbrzymi pochodzi nie tylko od wysokości rośliny, ale także od wielkości jego kwiatów, które osiągają od 10 do 30 cm średnicy. Kwiaty są pięciopłatkowe, a pojedyncze płatki zachodzą na siebie, tworząc spiralę. Pierwsze kwiaty pojawiają się w VIII, a kwitnienie jednego kwiatu trwa zazwyczaj od 1 do 2 dni. Ze względu na to, że pojawiają się one systematycznie na roślinie, kwitnienie jest bardzo długie i obfite. Hibiskus wielkokwiatowy ma kwiaty białe lub delikatnie różowe. Ich środek (tzw. oczko) jest w karminowy. Mieszańce mają kwiaty białe, kremowe, różowe, aż do intensywnie czerwonych.

Hibiskus bylinowy - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja?

Hibiskus o dużych kwiatach doskonale nadaje się na soliter, ale także w grupach w ogrodzie czy parkach. Ważne jednak by wiedzieć, jak powinien być on uprawiany. Aby odpowiednio uprawiać hibiskus wielkokwiatowy, należy mu zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe.

Hibiskus błotny wymaga konkretnego stanowiska, na którym jego kwiaty i cały pokrój odpowiednio dojrzewają. Przede wszystkim trzeba zadbać o ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz o glebę, która będzie świeża, przepuszczalna, dobrze utrzymująca wilgoć, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Przed wysadzeniem Hibiscus moscheutos do gruntu, warto dodatkowo zasilić glebę kompostem. Sadzenie odbywa się w okresie od V do VI, najpóźniej VII. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie ketmii syryjskiej?

Višegodišnji hibiskus - sorte, sadnja, uzgoj, njega

Preporučena gnojiva za cvijeće - isprobajte ih!

Višegodišnji hibiskus zahtijeva odgovarajuću brigu za svoj pravilan razvoj. Najvažniji je korak ukloniti sve izblijedjele cvatove s prekomjernim sjemenkama. To povoljno utječe na kasnije cvjetanje. Višegodišnji hibiskus treba intenzivno zalijevati, posebno ljeti u prvim godinama uzgoja. Uz to, ovaj močvarni cvijet treba obrezati nekoliko cm iznad zemlje u jesen i pokriti zimi, posebno u prvim godinama uzgoja.

Višegodišnji hibiskus - njegove popularne sorte

Močvarni hibiskus ima mnogo sorti koje se razlikuju po visini, veličini i boji cvjetova i lišća. Neke sorte imaju jednobojne cvjetove, druge imaju višebojne cvjetove, u nekima se pojavljuju na vrhu stabljike, a u drugima su raširene po cijeloj stabljici. Tako možemo slobodno birati one sorte koje nas zanimaju. Također pogledajte ovaj članak o uzgoju kineske ruže .

Divovski hibiskus poznat je po vrlo popularnim sortama s bijelim cvjetovima u kombinaciji sa šarenim okom. Takva je sorta 'Nippon White' koja ima bijele cvjetove s dubokim crvenim okom i doseže do 70 cm visine. Ostale sorte boja su: 'Nippon Blush' - visoko 60 cm, bijelo-ružičasto zasjenjeno cvijeće; 'Ljetna oluja' - visine do 150 cm, zeleno-bordo lišće i svijetloružičasti cvjetovi s tamnijim okom; 'Kopper King' - 100 cm, bijeli i ružičasti cvjetovi s kestenjastim okom; 'Mauvelous' - ružičasti cvjetovi promjera do 30 cm; 'Cranberry Crush' - do 90 cm, crveni cvjetovi; 'Berrylicious' - cvjetovi lavande s crvenkastim okom raširenim po cijeloj stabljici; 'Robert Fleming' - doseže do 90 cm visine i ima crvene cvjetove; 'Jazzberry Jam' - o tamno ružičastoj,valoviti cvjetovi promjera oko 25 cm, naraste do 100 cm; 'Tie Dye' - ima velike cvjetove koji su u osnovi svijetlo ružičasti, a pri vrhu tamniji, oko im je kestenjaste boje i doseže do 150 cm visine; 'Old Yella' naraste do 100 cm i ima kremasto žute cvjetove s dubokim crvenim okom; i 'vatrena kugla' - cvjetovi su im veliki i crveni, a biljka naraste do 150 cm visine. Ili će vas možda također zanimatiIli će vas možda također zanimatiIli će vas možda također zanimatiovaj članak o uzgoju oksalne kiseline ?

Hibiskus s velikim cvjetovima vrlo je lijepa, ali zahtjevna biljka. Cvjetovi hibiskusa s velikim cvjetovima izgledaju puno bolje na sunčanim mjestima, gdje im se cvjetovi bolje boje. Da bi Hibiscus moscheutos bio bez bolesti, vrijedi ih prskati kako biste ih spriječili. Takva biljka ugodit će oku u svakom vrtu, a njezino će cvijeće privući leptire i druge insekte korisne za okoliš.